Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Chovatelská stanice Ohnivá Řeka

Proč štěně s PP?

Proč štěně s PP?

                                 

Věčné dilema a jedna z prvních otázek,kterou si kladou budoucí majitelé štěňátek a pejsků......a také věčné téma chovatelů, kteří se to zájemcům o štěňátka snaží vysvětlit.

Takže trošku malé osvěty a vysvětlení této záhady i na našich stránkách!
Vše začíná tím, že budoucí majitelé nechtějí pejska na výstavy, ale pro potěšení a jako mazlíčka do rodiny- na co tedy kupovat "drahého papíráka".

Jenže on to není zdaleka takový luxus a zbytečnost pořizovat si chlupatý přírůstek do rodiny s rodokmenem a jak později vysvětlím, leckdy Vás vyjde na menší peníze než ten "pouhý bezpapírák",čemuž nejdříve málokdo uvěří.

Takže začneme z té horší stránky....pokud si pořizujete štěňátko bez PP-nikdy nevíte ani nezjistíte,kdo jsou jeho rodiče / a jestliže Vám je chovatel dokonce ukáže-může to být samozřejmě pravda,ale také nemusí!!!/,čímž samozřejmě podstupujete velké riziko,že se Vám z té zpočátku nejroztomilejší kuličky na světě po pár měsících vyklube něco co se standardu daného plemene podobá asi tak jako škoda 120 Octavii!!! A že se s tímto setkávám téměř denně ve svém salónu- to by bylo na samostatné povídání- zkrátka lidí,kteří si původně koupili shih-tzu,bišonka,jorkšíra,westíka atd. atd........a po pár měsících jen smutně zírali,že si vlastně za 4-8 tisíc korun pořídili "čistokrevného voříška" - stále přibývá, ale to je pořád ještě začátek!!!!

Pokud Vás neodradí ani tato nejistota - co doma vlastně budete mít - a ujišťování známých a přátel, že oni přece mají taky psa bez PP a je "normální" bude silnější než vy.....tak vězte,že chovatel, od kterého budete štěně bez PP kupovat s Vámi NIKDY- nesepíše kupní smlouvu, pro někoho nepodstatnou věc
......jenže......
vy si přivezete štěňátko domů, ono bude po pár dnech nějaké "divné" pak začne zvracet, dostaví se průjmy....zkončíte u veterináře,který stanoví hrůznou diagnózu,kterou štěně buď přežije a vy dáte za léčbu leckdy víc než jste zaplatili chovateli nebo v té horší variantě o štěně třeba přijdete....a když se rozhodnete,že to tak nenecháte a že si to pojedete vyřídit s milým panem/paní "ze Štěkanova".......a budete chtít peníze nazpět, ne-li náhradu léčebných výloh, protože štěně dle veterináře mělo buď vrozenou vadu nebo bylo nemocné již při koupi......nikdy se ničeho nedovoláte, co není psáno - není dáno, čili Vaše tvrzení proti jeho/jejímu tvrzení a chovatel před Vámi jen vesele přibouchne dveře- a to není žádná NADSÁZKA, ale tvrdá skutečnost!!! BOHUŽEL!!!
A Vám zbydou jen oči pro pláč a zjištění, že jste za nemocné zvíře zaplatili v konečném důsledku ještě mnohem víc, než by Vás stálo zdravé a kvalitní štěně s PP!

A to zdaleka není vše....mohla bych pokračovat odčervením,očkováním,krmivem......kde toto vše buď chybí vůbec nebo je jen minimální. Opravdu,ale opravdu nevěřím tomu,když někdo prodává štěňátka za 2-3 tisíce, že se mu dostávalo opravdu kvalitní péče, protože ta by se pak cenově rovnala prodejní ceně!!! Ve výčtu všech nebezpečí a rizik,která na Vás číhájí při takto riskantní koupi bych mohla pokračovat.............a zabíhat do konkrétních případů, které se již mnohokrát staly, ale nechám to na každém ať si to v hlavě přebere.

V protikladu a hlavně pro srovnání teď uvedu výhody pejska s PP:
Víte kdo jsou rodiče i předci štěňátka - v PP lehce zjistíte i jejich případné výstavní úpěchy, chovatel Vám vždy může ukázat jejich matku-pokud vlastní i otce štěňat-můžete si udělat obrázek o ,,celé rodince" Všechna štěňátka s PP jsou v ČR tetovaná- a pod tímto číslem vedená v plemenné knize - pokud by se Vám někdy zaběhlo- lehce se podle tetování zjistí chovatel i majitel. Navíc stále více chovatelů i krom tetování štěňátka rovnou také čipuje- čož je další - ještě průkaznější identifikační prvek zvířete! Sepíše s Vámi kupní smlouvu,kde krom zákonných náležitostí by měla být i kolonka popisující zdravotní stav zvířete,případně jeho vady,které jsou vždy - podloženy buď poradcem chovu nebo veterinářem!!! V případě problémů - máte podklady jak o ceně tak o stavu štěněte v den převzetí! Dostanete očkovací průkaz či přímo passport zvířete-kde máte přesně potvrzená absolvovaná očkování a odčervení.

A to je zase pouze ten nejzákladnější výčet "plusů" ostatní se už liší - chovatel od chovatele a je už na každém, nakolik si dává záležet na svém dobrém jménu a nabídne např. základní výbavičku pro štěňátko atd.

A co je nejdůležitější - ani každá chovatelská stanice psů s PP- nemusí být ta nejsolidnější na světě, takže je i velmi důležité pečlivě zvážit z jaké stanice si štěňátko nakonec povezete domů.

Není dobré volat hned na tu první,kterou najdete v novinách nebo na internetu. Vždy je lepší zjistit si něco o několika z nich, nejlépe je i osobně a nezávazně navštívit a udělat si celkový obrázek o tom jak se k Vám kdo choval, kolik Vám obětoval času,v jakých podmínkách jsou zvířata chována atd..... a jak se říká není vždy zlato - co se třpití a i za pozlátkem řady úspěchů a odchování šampiónů, nestojí úplně vždy láskyplný chov, čímž nechci nikoho urážet či pomlouvat- názor si musí udělat každý sám.

A co jsem tím vším sáhodlouhým povídáním chtěla říct? Že ať už se kdykoli, kdokoli rozhodne pro pořízení "kamaráda nejvěrnějšího" je to mnohaletý závazek, který nechce brát na lehkou váhu, proto nekupujte první inzertní noviny a po zavolání prvního čísla na nejlevnější štěně- nekupujte ZAJÍCE V PYTLI!!!!

Berte v potaz i to,že když si pořídíte štěně za SUPER CENU- 2 tisíce- tím pro Vás investice nekončí- spočítejte si-kolik Vás vyjde měsíčně krmivo-ročně veterinář, kosmetika a vitamínové doplňky, o pelíškách, obojcích ani nemluvím...
.........budete pak na to vůbec mít??????????
A pokud i přes všechna varování neodoláte,riziko podstoupíte- má cenu pak doma rozmazlovat koupeného voříška?
Nebylo by pak možná lepší.....kdyby jste si nějakého přinesli domů zadarmo z útulku a ještě k tomu udělali dobrý skutek????

Vím, zní to vše přehnaně a nadsazeně, ale je to krutá REALITA!

A na úplný závěr velmi častá třetí varianta

štěně bez PP po rodičích s PP

-na toto velký POZOR - v 99% je to sprostá lež a chovatel PP rodičů vůbec nemá!!! Spoléhá na to, že ho nebudete chtít vidět!!!!

A pokud i přesto PP má........pročpak ho štěňata asi nemají.....??? Protože buď jsou rodiče vyřazení z chovu, pro nějakou závažnou VADU nebo ani nebyli uchovněny z důvodu lenosti chovatele! A takové ty řečičky- že se to a to štěně narodilo "až páte a těm už se PP nedávájí"..........tak těm už se nelze jinak,než od srdce zasmát!!!!!!!!!!!!!

Takže vše řádně promyslete a zvažte, kvalitní a radostný život s chlupatým kamarádem za to stojí!!!

Článek je převzatý ze stránek CHS Imperial Bohemia se souhlasem autorky slečny Petry   Sumerákové a paní

Žanety  Žiškové  www.magicmoravia.com

                                                             

Naše poznámka : Vzhledem k tomu,že koupí bezpapírového (mnohdy) křížence ušetříte přibližně   1500,-Kč , opravdu důkladně zvažte,zda se vám oplatí rizika s tímto spojená.

TOPlist